SEMRUSH Kullanım Rehberi - Ajans ZERO
Semrush Kullanım Rehberi

SEMRUSH Kullanım Rehberi

SEMRUSH web sitenizin kullanıcı deneyimine en iyi düzeye ulaştırabilmeniz için en kullanışlı online araçlardandır. Hem kendi sitelerinizin hem de rakip sitelerinizin gösterdiği gelişimleri bu araçla kolaylıkla takip ederek dijital dünyada yaşanan rekabette kendinizi en iyi yerlerde görebilirsiniz. Peki Semrush nasıl kullanılır, hangi amaçla kullanılır bütün bu soruların cevabı yazımızda.

Semrush Nedir?

Semrush web sitenizin arama motorlarında ki pozisyonu, site hızı, backlink analizi gibi birçok çalışmayı en kısa sürede yapabilmenizi sağlayan ve güvenirliği son derece yüksek olan bir online araçtır. Semrush aylık olarak ödeme isteyen profesyonel bir araç olduğu için proje konusunda çeşitli sınırlama ve tarifeler bulunmaktadır. Semruh kullanarak aşağıdaki unsurlar hakkında hızla bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.

 • Domain (Alan Adı) Analizi: Bu özelliği kullanarak kendi alan adınız ya da rakiplerinizin alan adını inceleyerek SEO açısından önemli veriler toplayabilirsiniz.
 • Proje Oluşturma: SEO çalışmalarına ait her detayını takip edebileceğiniz web sitelerini projeler kısmına yeni proje oluştur diyerek eklemeniz gerekiyor. Gerekli kurulumları yaptıktan sonra pozisyon takibi, backlink analizi, hangi anahtar kelimelerde hangi sıralamalarda olduğunuz gibi birçok bilgiyi analiz edebilirsiniz.
 • Rapor: Semrush aracılığıyla elde ettiğiniz güncel verileri pdf formatına çevirerek bilgisayarınızda tutabilirsiniz.

Semrush SEO analizi için sunduğu hizmetleri çeşitli kategorilerde ayırarak sınıflandırmıştır. Çalışma sisteminiz, verdiğiniz hizmetler doğrultusunda kişisel ya da işletme olarak kendinize en uygun pro tarifeyi seçebilirsiniz.

Semrush Nasıl Kullanılır?

Semrusha uygulamasına yönelik görüntü yukarıda yer almaktadır. Kullanabileceğiniz ana kategoriler sol tarafta yer almaktadır. SEO çalışmalarınızın en etkin şekilde arama motorlarına yansımasında rehber taşıyan bu özellikler domain analizi, anahtar kelime analizi, projeler, raporlarım, içerik şablonu şeklinde sıralanabilir. Semruh çalışmalarına başlamak için üzerinde çalıştığınız siteleri hemen proje olarak eklemelisiniz. Proje olarak eklediğiniz web siteleri için Semrush özelliklerini de ayrı ayrı kurmanızda fayda var. Bu şekilde web sitelerine yönelik en güncel verileri bir tablo şeklinde görmeniz mümkün olacaktır. Semrush kullanımında en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri coğrafi bilgileri doğru şekilde girmek olacaktır. Yerel SEO çalışmalarında da bu özellik için doğru bilgileri girmek önemli bir koşuldur.

Semrush Proje Oluşturma

Semrush Proje Oluşturma

Takip edeceğiniz web sitesini proje olarak eklemek için solda yer alan menülerden projelerim kısmına tıklayabilirsiniz. Daha sonrasında sağ üstte yer alan yeni proje ekle seçeneğini tıklayarak proje oluşturma işlemine başlayabilirsiniz.

SEMRUSH proje ekleme

Projeinizin domainini proje alanına girerek, proje adınızı da domaine yakın olarak girebilirsiniz. Semrush da ilgili web siteleri için projeleri oluşturduktan sonra aşağıdakine benzer bir ekranla karşılaşacaksınız. Burada kullanabileceğiniz özellikler için ayrı ayrı kurulum yapmanız gerekiyor. Site denetimi, pozisyon takibi, sayfa içi SEO denetleyicisi, sosyal medya izleyicisi, sosyal medya afişi, marka izleme, backlink denetimi, link oluşturma, PPC Anahtar Kelime Aracı, organik trafik bilgileri aracı, içerik analizcisi uygulamalarının hepsini kurarak siteniz için çok yönlü bir SEO çalışmasını kolaylıkla yapabilirsiniz.sem 4

Site Denetimi

SEO çalışmalarının niteliğini artırabilmek ve en iyi skorları yakalayabilmenin iyi bir denetim mekanizmasından geçeceği unutulmamalıdır. Semrush site denetimi sitenizin denetlenmesini yaparak Google güncellemeleriyle birlikte eksiklerinizi size en iyi şekilde gösterecektir. Böylelikle kullanıcı deneyimine açık ve arama motorlarının istediklerini daha kolay bir şekilde yaparak SEO sıralamanızı da üst sıralara çıkarabilirsiniz. Sitenizin önceki ve sonraki durumlarıyla karşılaştırma imkânı da site denetimi özelliğiyle sunulmaktadır.

Semrush Site Denetimi

Site Denetimi SEMRUSH

Site denetimine yönelik ara yüz yukarıda görsel olarak eklenmiştir. Burada yer alan skorları dikkatlice inceleyerek her birinin ne anlama geldiğinizi bilmeniz gerekiyor. Hatalar kısmını inceleyerek sitenizde yer alan hataları biran önce düzenlemelisiniz.

Sıralama Takibi

Her ne kadar ana hedef kullanıcı deneyimini etkin şekilde sağlamak olsa da teknik SEO çalışmalarıyla sıralamaları en yukarıda tutmak birçok site sahibinin asıl hedefidir. Ürün ve hizmet satışı yapan sitelerin ilgili anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alması hizmet ve ürün talebinde önemli bir katkı sunacaktır. Semrush Google yer alan sıralamaları hedef anahtar kelimelerinizle sınıflandırarak bir tablo şeklinde sunmaktadır. Yükselmek istediğiniz hedef kelimeleri bu kelimeler içerisinden belirleyerek içerik şablonu rehberinde içeriklerinizi üretebilirsiniz. Sıralama takibi için kurulum yaparken cihaz, konum gibi ayrıntılara yönelik bilgiler istenmektedir. Mobil, masaüstü ya da tablet için ayrı ayrı kurulum yapılmaktadır. Sıralama takibinizi analiz ederken üst sıralarda yer alan rakiplerinizi de bu özellikten faydalanarak karşılaştırabilirsiniz. Böylelikle rekabette daha iyi sonuçlar alabilecek SEO fikirleri oluşturabilirsiniz.

Sıralama Takibi

Hedef anahtar kelimeleri takip edebilmeniz için etiketleriyle birlikte Semrushda yer alan bu alana girmeniz gerekiyor. Anahtar kelime, etiket1, etiket2, etiket 3 şeklinde gireceğiniz bu alanda anahtar kelimeleri Google Analytics ile de çekebilirsiniz. Google Analytics’den verileri toplayabilmek için gerekli erişim izinlerini vermeniz gerekiyor.

Sayfa İçi SEO Denetleyicisi

Sayfa içi SEO denetleyicisi sitenize yönelik yapabileceğiniz çalışmalar hakkında sizleri yol gösterici rehber niteliğindedir. Hedef anahtar kelimeyi içeriklerinizde sık bir şekilde kullanmanız gibi durumlarda uyarı veren bu sistem bazen anahtar kelime önerileri de sunabilir. SEO fikirleri oluşturmak için sayfa denetmelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Sayfa içi SEO denetleyicisi sayfa sayfa denetleme yaparak burada ki incelemeler doğrultusunda aşağıdaki konularda öneriler sunmaktadır.

 • Strateji
 • İçerik
 • Backlink
 • Kullanıcı Deneyimi
 • Teknik Konular

Bu bölümden önce site audit bölümünde görünen hataları düzenlemeniz ve site sağlınızı iyileştirmeniz tavsiye edilmektedir. Site içerisinde görülen hataları düzenledikten sonra burada yer alan SEO stratejileri ve fikirlerini dikkate alarak yapacağınız çalışmalar daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Fakat tüm bu çalışmaları yaparken veriler eşliğinde öneri sunan bir sistemden faydalandığınızı unutmayınız. Manuel olarak farklı seçenekleri denemek SEO tecrübesi isteyebilir. Hizmet sunduğunuz sektör, bulunduğunuz coğrafi konum, hedef kitleniz gibi birçok detay arama motorları optimizasyonu için önemli bir unsurdur. Semrush önerileri dikkate alarak hedef kitle, coğrafi konum gibi unsurları da göz önünde bulundurarak yapacağınız manuel çalışmalar hedeflerinize ulaşmanız açısından sağlıklı sonuçları kısa sürede sağlayacaktır.

Semrush Sosyal Medya Aracı

Dijital rekabetin yoğunlaştığı ve insanlara hizmet olanağının en fazla olduğu sosyal medya araçlarında başarıyı yakalamak Semrushla çok daha kolay. Bunun için öncelikle yapmanız gereken Semrush sosyal medya aracının teknik bilgilerine hâkim olmak. Bu özellikle sosyal medya hesabınızın güncel bir şekilde analiz edebilirsiniz. Semrush sosyal medya aracını aşağıdaki sosyal medya platformları için kullanabilirsiniz.

 • Facebook
 • Twitter
 • İnstagram
 • YouTube

Özet Olarak

Web sitenizin sağlını en iyi şekilde tutmak ve SEO çalışmalarında istediğiniz hedeflere ulaşmak için Semrush’u güvenle kullanabilirsiniz. Sosyal medya araçlarınız, web siteniz için birçok özelliğe sahip bu uygulama aylık ücret isteyen bir uygulamadır. Google algoritma ve politika değişiklikleriyle birlikte sürekli olarak güncellenen bu uygulama için bizlerde bu yazımızı sürekli güncellemeye tabi tutacağınız. Sizlere en iyi Semrush rehberini sunabilmek için hazırladığımız bu makale sürekli olarak bir güncellemeye tabi olacaktır. Semrush kullanımı ve SEO önerileri için instagram hesabımızdan bizi takip etmeyi unutmayın.

83 / 100
admin
admin
https://ajanszero.com

20 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Whatsapp