Tasarımlarda Kullanılan İkonların Etkisi - Ajans ZERO

Tasarımlarda Kullanılan İkonların Etkisi 

 İkon kullanımı hedef kitlenin tasarıma baktığında ; tasarımın içeriği hakkında bilgi vererek hızlıca aradığını bulmasına yardımcı olan modern ve güçlü bir yoldur.

İkonlar doğru kullanıldığında tasarımlarda estetik açıdan tamamlayıcı olabilirler. Tasarımın bütününe baktığımızda etkileyici bir güce sahiptirler fakat yanlış kullanımda da kafa karışıklığına sebebiyet verebilirler. Her gün kullandığımız youtube, facebook, twitter gibi sosyal medya uygulamaları da  ikonların gücünden yararlanıyor ve linklerin yanlarında tanımlayıcı ikon olarak kullanılıyorlar.

Tasarımlarımda İkonlarımı Nasıl Seçiyorum?

1) Detaylarda Boğulmak Yerine Sade İkonlar Tercih Ediyorum.

Bana göre ikon kullanımında detaylarda boğulmak en çok yapılan hatalar arasında.

2) İkonların Birbirleri ile Uyumlu Olmasına Dikkat Ediyorum.

Tasarımlarda kullandığım ikonların birbirleriyle bütünlük sağlamasına özen gösteriyorum. Yani hazırladığım tasarım da ikonların çizgi kalınlığı, renkleri, negatif alanları ve aynı stilde olmasına özen gösteriyorum. Bütün bunlara dikkat edilmediği sürece yapılan tasarımlarda ki bütünlük bozulacaktır ve göze hoş görünmeyecektir.

3) İkonun Dengeli Olmasına Dikkat Ediyorum 

İkon tasarımlarında hizalama,  çizilen obje simetrik değilse boşluklar objenin görsel yoğunluğu olan kısımda daha fazla verilmelidir.

4) İkonların Kullanım Amacına Uygun Olmasına Dikkat Ediyorum.

5) Çizgi Stili İkonları Daha Çok Tercih Ediyorum.

Tasarım da çizgi her şeyin başıdır. Basit şekiller ve ana hatlar kullanılarak oluşturulan çizgi ikonları çok yönlüdür. Her türlü arka planla uyum sağlayarak rahatlıkla kullanılabilir bu yüzden de tasarımda güçlü ve etkili bir şekilde görünür. Tasarımcıların işini kolaylaştırdığını düşündüğüm çizgi stili ikonlar oldukça popüler bir tarzdır.

6) İkonu Daire İçine Alarak Kullanmayı Tercih Ediyorum.

Daireler bütünlüğü temsil eden şekillerdir. Bu yüzden bende ikonlarımı daire içinde kullanmaya özen gösteriyorum. Bu tarz kullanımlarda simgelerin içeriğinin net şekilde anlaşılır olması gerekir. Özellik daire içinde kullanılan dikdörtgen, kare formatında bir çizim ise alan olarak iyi bir planlama yapmamız gerekir.

8 / 100
admin
admin
https://ajanszero.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir