Web Tasarım - Ajans ZERO Dijital Ajans - Kütahya Web Tasarım, Grafik Tasarım, Sosyal Medya, Seo Hizmetleri

  Web Tasarım

  WEB TASARIM

  Gelişen teknoloji ve internet çağında en çok rağbet gören dallardan biriside web tasarımdır. İnternet üzerinde bulunan internet sitelerinin tasarlanması ve yayına hazır hale getirilmesi aşamasında web tasarım devreye girmektedir. Dünya üzerinde pek çok şirket kendi firmalarının reklamını yapmak ve firmalarını daha fazla kişiye duyurmak için internet sitelerinden yararlanmaktadır. Bu sebeple internet siteleri şirketler için oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Web tasarım ise şirketlerin internet sitelerinin daha iyi görünmesi ve daha fazla kullanıcı çekmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. İnternet sitelerini hazırlarken tasarımcı ve yazılımcılar beraber olarak çalışmaktadır. İnternet siteleri hazırlarken tasarımcı ve yazılımcıların kullanabileceği birçok tasarım çeşidi ve birçok yazılım türü bulunmaktadır. Dünya üzerinde oldukça popüler olan ve kendisine dev bir gelir pastası oluşturmuş olan web tasarım sektörü ülkemizde özellikle son yıllarda oldukça fazla rağbet görmektedir. Ülkemizde Kütahya web tasarım alanında kendini öne çıkaran ve kendisini geliştirmeyi başarabilmiş şehirlerimizdendir.

   

  Responsive Web Tasarım

  İnternet sitesi hazırlanırken kullanılan tasarım tekniklerinden birisi de responsive web tasarımdır. Responsive web tasarım Türkçeye uyumlu tasarım olarak da çevirilebilmektedir. Responsive web tasarım tekniğini kullanmış olan internet sitelerinde herhangi bir uyumsuzluk sorunu yaşanmamaktadır. Bu internet sitelerinde kullanıcılar isterlerse bilgisayardan isterlerse mobil cihazlardan siteye girsinler internet sitesi kullanıcıların ekranına uyumluluk göstererek onların daha iyi hizmet almasını sağlamaktadır. 2010 yılında ilk defa ortaya çıkmış olan responsive web tasarım türü sağladığı kolaylıklar sayesinde son yıllarda etkisini giderek arttırmış ve çoğu tasarımcının tercihi haline gelmiştir.  Son yıllarda gelişmekte olan Kütahya web tasarım sektöründe de web tasarımı yapan tasarımcılar responsive web tasarım tekniğine oldukça fazla yer vermektedirler.

   Flat Tasarım

  Kullanıcılara daha iyi bir internet sitesi deneyimi sunmak için tasarımcıların kullandığı tekniklerden biriside flat tasarımdır. Flat tasarım sayesinde internet siteleri daha hızlı ve kolay kullanılabilir hale gelebiliyor. Bunun sebebi ise flat tasarım ile tasarlanmış sitelerde tasarımcıların daha az görsel kullanması ve daha sade bir tasarım yöntemine başvurmasıdır. Bu teknik internet sitelerinin son performans çalışmasını sağlasa da bazı kullanıcıların ilgisini çekemeyebiliyor. Kullanıcılar sade bir tasarım kullanılan sitelerden sıkılabiliyor bu yüzden flat tasarım bazı tasarımcıların ilgi odağı olmaktan çıkabiliyor. Yine de internet sitelerinde hız ve sadelik tercih eden tasarımcılar bu tasarım tekniğini kullanabiliyor.

  Programlama Dilleri

  İnternet sitelerinin kurulumunda ve yayınlanmasında her ne kadar web tasarım çok önemli bir unsur olsa da bunun yanında web sitelerinin programlanması da son derece önemli bir faktördür. İnternet sitelerinde bu programlama görevini üstlenen kişiler ise yazılımcılardır. Yazılımcılar internet sitesine giren kullanıcıların internet sitesinde daha rahat işlemler yapması ve güvenliklerinin sağlanması için çalışmaktadır. Yazılımcıların internet sitesinin arka planında çalışması için yazdıkları kodlar için kullandıkları pek çok programlama dili mevcuttur. Bu programlama dilleri arasında php, asp, JavaScript gibi programlama dilleri bulunmaktadır. Kütahya web tasarım içerisinde bulunan yazılımcılarda sıklıkla bu programlama dillerini kullanmaktadır.

  Web Tasarım Trendleri

  İnternet sitesi tasarlarken tasarımcıların her alanda olduğu gibi web tasarım alanında da her sene değişen trendleri takip etmesi oldukça önemlidir. Yıllara göre değişiklik gösteren web tasarım trendlerine uyum sağlayamayan pek çok internet sitesi rakiplerinin gerisinde kalmakta ve kullanıcıların tercihleri arasından çıkmaktadır. Bu nedenle web sitesi tasarlayan kişiler her sene gelişen ve değişen trendleri takip etmek zorundadır. Bu web tasarım trendlerinden biriside sadeliktir. Geçtiğimiz birkaç sene içerisinde Minimalizm akımının iyice güçlenmesi ve her alanda kendisini göstermeye başlaması tasarımcıları internet sitelerini daha sade yapmaya itti. Birkaç yıldır etkisini gösteren sadelik trendiyle birlikte internet siteleri eskisine göre daha minimal olmakla beraber daha kullanıcı dostu ve daha hızlı olmaya başladı. Ayrıca sade şekilde tasarlanan siteler kullanıcıların internet sitesi içerisinde daha kolay hareket etmesine neden olmaktadır. Son yılların gözde trendi sadelik Kütahya web tasarım sektöründe de sıklıkla tercih edilmektedir.  Diğer web tasarım trendleri içerisinde ise mobil tasarımlar, asimetrik şekilde hazırlanan siteler ve internet sitelerinde sıklıkla kullanılan şekiller yer almaktadır.

  Web Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Son yılların en önemli kitle iletişim aletlerinden biri olan internet sitelerini tasarlamak son derece önem teşkil etmektedir. İyi bir şekilde tasarlanan internet siteleri kullanıcılar için kolaylık sağlayarak kullanıcıların siteyi daha fazla ziyaret etmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden büyük öneme sahip olan tasarım sürecinde internet sitesini tasarlayacak olan tasarım uzmanının dikkat etmesi gereken çeşitli noktalar bulunmaktadır.

  Renk

  İnternet sitesi tasarlarken tasarımcının dikkat etmesi gereken en önemli konular arasında renkler gelmektedir. İnternet sitesi açıldığında göze ilk çarpan detaylardan birisi renklerdir. Bu sebeple tasarımcı internet sitesini tasarlarken renklere ayrı bir özen göstermelidir. Tasarımcı internet sitesinde gerekmedikçe 3 den fazla renk kullanmamalıdır. Ayrıca tasarımcı internet sitesini tasarlama aşamasında kullandığı bu renklerin birbirleri ile uyum içerisinde olmasına ve kullanıcının gözünü fazla yormamasına dikkat etmelidir. Bunun yanında tasarımcı tasarlamakta olduğu internet sitesinin alanına göre renk seçimlerinde bulunmalıdır.

  Hız

  İnternet sitelerinin tasarlanması aşamasında hız faktörü de oldukça büyük rol oynamaktadır. İnternet sitesini tasarlamakta olan tasarımcı siteyi olabildiğince hızlı hale getirmek için elinden geleni yapmaktadır. Bunun nedeni de bir internet sitesine giren herhangi bir kullanıcının en fazla 3 saniye içerisinde dikkatinin dağılması ve yeterli hızda olmayan internet sitesini terk etmesidir.

   

  Şekil

  Bir internet sitesinde kullanıcıların en fazla dikkat ettiği öğelerden biriside web tasarım içerisinde kullanılmış olan şekillerdir. Tasarımda kullanılan imgeler, çizgiler veya şekil içeriği taşıyan herhangi bir öğe oldukça önem taşımaktadır. Bu şekilde ve imgeler site içerisinde renk, görsel ve diğer öğeler ile uyum içerisinde tasarlanmak zorundadır. Aksi halde bu öğeler tasarlanan internet sitesinde bulunan kullanıcıları rahatsız edeceği gibi internet sitesinin ziyaretçi kaybetmesine de neden olacaktır.

  Görsel

  Web tasarımda tasarımcının tercih ettiği görsellere de de son derece seçici olması gerekmektedir. İnternet sitesi içerisinde kullanılan fotoğraflar, hareketli gifler, videolar ve şekillerin birbiri içerisinde belli bir uyuma sahip olması tasarım bütünlüğü için oldukça önemli bir faktördür. Tasarımcının siteyi tasarlarken kullandığı görseller internet sitesini her ne kadar zengin gösterse de dengesiz kullanılan görseller internet sitesinde bir karmaşa oluşturacaktır ve bu karmaşa tasarımcının ve kullanıcın en son isteyeceği şeydir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Teklif Al