WEB Sitenizde Blog Kurmanın Avantajları - Ajans ZERO

Blog Kurmanın Avantajları

İnternet sitenizin yer aldığı sektör ne olursa olsun nitelikli bir blog sayfasına sahip olmak kullanıcı deneyimi açısından son derece önemlidir. Neden mi? İşte bu yazımızda nitelikli bir bloğa sahip olarak elde edeceğiniz avantajları size anlatıyoruz böylece bu soruya da cevap vermiş oluyoruz. O halde neden bir blog sayfasına sahip olmalısınız sorusuna blog kurmanın avantajları ile başlayalım.

SEO-Blog Etkileşimi

SEO arama motorlarında belirlediğiniz hedef kelimelerde sitenizi en üst sıraya çıkarmaktadır. SEO çalışmalarının şekillenmesinde otoriter içeriklerle hazırlanmış blog yazılarının önemi son derece büyüktür. Blog yazılarını hazırlarken okuyucuya akışkan, imla kurallarına uygun bir paragraf sunmak ilk hedefiniz olmalıdır. Yani Blog sayfasında asıl amacınızı buna göre şekillendirerek SEO’nun katkılarını ikinci planda tutmalısınız. Çünkü okuyuculara hitap eden, otoriter içerikler zaten belirli bir süre sonra SEO konusunda size pek çok katkıyı sunacaktır.

Bilinçli Kullanıcı Oluşturma

Web sitenizde en doğru bilgilerle oluşturulmuş ve okunduğu zaman sektörünüzle ilgili bilgileri en iyi şekilde sunabilen blog yazıları bilinçli kullanıcı ve müşteri konusunda da size pek çok avantaj sunacaktır. Web sitenizle verdiğiniz hizmetleri en ince detayına kadar anlatabileceğiniz blog yazılarınız müşterilerinizin merak ettiklerini giderebilir bir yapıya sahip olduğunda işletmenizin arama motorlarında ki üstünlüğüyle birlikte insanlar arasında ki tanınmışlığınız da önemli derecede etkilenecektir.

Hizmet Tanıtımı

İnsanlar aldığı hizmetleri en iyi şekilde tanımak isterler. Alacağı hizmetin faydaları, fiyatları, nasıl yapılacağı gibi birçok soru müşteri kitlesinin hizmet alırken en çok merak ettiği konulardır. Günümüzde web sitelerinin insanlara ulaşabilme ve hizmetleri tanıtabilme noktasında ki avantajları düşünüldüğünde Blog yazıları nokta atışı bir hizmet tanıtım yöntemi olarak kullanılabilir. Eğer siz bir web tasarım hizmeti sunuyorsanız web tasarım süreciyle ilgili bilgi ve tecrübelerinizi blog sayfanızda sunarak bu işteki bilginizi insanların kullanımına sunabilirsiniz. Böylelikle kullanıcı ve müşteri kitlenize sağladığınız katkılarla ilerleyen zamanlarda pek çok farklı geri dönüşüm alabilmeniz mümkün olacaktır.

Ürün Tanıtımı

E-Ticaret siteleri gibi ürün satışı yapan bir web sitesine sahipseniz blog yazılarınızda ürün tanıtımlarına yer verebilirsiniz. Böylelikle ürünlerinizi merak eden insanların merak ettikleri bilgileri edinebilmesini sağlayarak talep ettiği ürünleri sizden almalarını sağlayabilirsiniz. Müşteri kitlenize en doğru ve güvenilir bir şekilde yapacağınız ürün tanıtımı yazı içerikleri SEO kuralları doğrultusunda hazırlandığı zaman kullanıcı deneyiminin üstünlüğüyle birlikte arama motorlarında oldukça etkili sonuçlar sunabilir.

Blog İçerikleri Nasıl Oluşturmalıdır?

Blog sayfasına sahip olmak ve içerik yayınlamak elbette pek çok olumlu geri dönütü zaman içerisinde sitenize ve işletmenize sağlayacaktır. Fakat blog içeriklerinizin kalitesi, yapısı gibi dinamiklerin bloğun sağlayacağı geri dönütler noktasında önemli bir parametre olduğunu unutmayalım. Kaliteli içerik üretimi ve bu içeriklerin ilgili görsellerle desteklenmesi SEO-Blog uyumu için son derece önemlidir. Blog içeriği üretirken dikkate almanız gerekenleri aşağıda öneri olarak belirttik.

 • Hedef kelimenizi içeren ve kullanıcılar tarafından aranma potansiyeli olan H1 başlık seçimi yapınız.

H1 Başlık Seçimi

 • İçeriğinizi oluşturduğunuz başlık kapsamında h2-h3-h4 gibi farklı başlık etiketleriyle kapsamlarına göre paylaştırınız.

h2-h3-h4 etiket

 • Ürününüzü ya da hizmetinizi tanıtan özgün içerikler hazırlayınız. İçerik oluşturma noktasında kesin bir kriter koymamakla birlikte otoriter içeriklerin 1000 kelimeyi geçen içerikler olarak ele alındığını bilmenizde fayda var.
 • Hedef anahtar kelimelerinize link eklemesi yapınız. Örneğin “web tasarımkelimesini blog içeriğinizde geçirdiğinizi varsayalım. Sitenizde web tasarıma yönelik bir sayfa varsa hemen bu anahtar kelimeye ilgili sayfanın linkini eklemelisiniz.
 • İçeriklerinizde iç link gibi en az iki adet dış link bulundurmaya özen gösterin. Sektörünüzde faydalandığınız içerikleri, kullanıcılarınıza önerebileceğiniz içerikleri ya da sosyal medya hesaplarınızın linklerini dış link olarak kullanabilirsiniz.
 • İçeriğinize eklediğiniz görsellerin isimlerini başlık ve anahtar kelimelerinize göre düzenleyiniz.

Görsel SEO Düzenleme

Blog İçeriklerinde Dikkat Etmeniz Gereken SEO Kuralları

Blog içeriklerinde ana hedefin kullanıcı deneyimi olduğunu belirtmiştik. Fakat kullanıcı deneyimini en üst seviyede sağlama hedefini;  SEO yöntem ve teknikleriyle destekleyerek arama motorlarında üst sıralarda yer almak da blog içeriklerinin sağlandığı diğer önemli avantaj. Blog içeriklerinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken SEO kurallarını aşağıda maddeler halinde sıraladık.

 

 • H1-H2-H3 gibi başlıkların kapsayıcılığına ve etiketlerine dikkat ederek içerik dağılımını oluşturun.
 • Oluşturduğunuz başlıklarda hedeflediğiniz anahtar kelimeyi bulundurmaya özen gösterin.
 • Blog içeriğinizin ilk paragrafında hedef anahtar kelimenin bulunmasını sağlayın.
 • Blog yazısı olarak ekleyeceğiniz içeriğin uzun olduğunu düşünüyorsanız içerik tablosu eklemeyi unutmayın.
 • İçeriğinizin minimum 300 kelimeyi geçmesine özen göstererek otoriter ve kaliteli içerikleri bloğunuza ekleyin.
 • Blog içeriğinizin son kısmına özet ekleyerek bu yazının özet olduğunu belirteniz kullanıcı deneyimi açısından önerilebilir.

Özet Olarak

Özgün, otoriter ve kullanıcı deneyimini hedefleyen blog içeriklerinin sitenize sağlayacağı pek çok katkı bulunuyor. Profesyonel olarak hazırlanmış blog içeriklerini SEO ile destekleyerek hem arama motorlarında üst sıralara çıkabilir hem de müşteri kitlenize en güvenilir bilgileri sunarak kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Tabi SEO için beklenen çalışmaları yapmak ve içerik üretme noktasında ki hassasiyet gerektiren unsurları dikkate almak kaydıyla bunları başarabilirsiniz. Blog uyumunun sağladığı katkılar arasında yer alan SEO için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz. Sorularınız için yorum atabilir ya da instagram hesabımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. 

80 / 100
admin
admin
https://ajanszero.com

490 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Whatsapp