SEO - Search Engine Optimization- Ajans Zero

Search Engine Optimization (SEO)

SEO

SEO uzun adıyla Search Engine Optimization kavramı hakkında aldığınız duyumları en doğru bilgilerle ile aydınlatmak ve temel SEO becerileri hakkında bilgi edinmek mi istiyorsunuz? O zaman doğru yazıyı seçtiniz! SEO hakkında temel bilgi edinebileceğimiz bu yazıyla birçok SEO becerisi hakkında teorik bilgiye sahip olabilir hatta bu bilgileri uygulamaya da dökebilirsiniz. O halde bilgi ve beceri dolu içeriğimizin ana konusuna SEO tanımıyla geçişimizi yapalım.

SEO Tanımı

Arama motorlarında en üst sıralarda yer alabilmek için yapılan pek çok çalışma SEO çalışmaları olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmaların profesyonel bir şekilde yapılması arama motorlarında sitenin üst düzey performans göstermesini sağlayacaktır.

İnternet sitesi hangi sektörde hizmet sunarsa sunsun hedef kitlesine ulaşabilmede arama motorlarında yer aldığı sıralama önemlidir. İşte SEO çalışmaları sitenin ve işletmenin hedeflerine ulaşabilmesi noktasında nokta atışı sonuçlar sunmaktadır.

SEO Temel Kavramlar

Dijitalleşen dünyanın en önemli kavramlarından biri olan SEO içerisinde birçok farklı temel kavram barındırmaktadır. Yapılacak SEO çalışmalarında bu temel kavramların teorik ve pratik bilgilerine sahip olmak gerekmektedir. Öncelikle yapılacak her çalışmanın planlı, programlı ve hedef odaklı yapılması gerekmektedir.

Özgün İçerik

SEO çalışmalarının temelini özgün içerik oluşturmaktadır. İnternet sitesinin kapsam alanına giren konularda özgün olarak üretilen içeriklerin resim, video gibi görsel içeriklerle desteklenmesi sitenin kullanıcı deneyimini de artıracaktır. Fakat sitede yer alan en ufak bir kopya içeriğin bütün SEO çalışmalarını tehlikeye sokabileceğini sakın unutmayın!

Arama Motoru

Arama motoru SEO çalışmalarının odak noktasını oluşturmaktadır. Yandex, Bing gibi birçok arama motoru bulunmakla birlikte en çok kullanılan arama motoru olan Google SEO çalışmalarının genel hedefi kabul edilmektedir.

Başlık

Yazılan her yazının başlıklar altında toplanması hem SEO hem de yazım kuralları için en önemli unsurlardandır. Başlıklar SEO kapsamında H1-H2-H3 şeklinde kapsayıcılık sırası esas alınarak hazırlanmalıdır. Burada H1 başlığı metninizin en kapsayıcı başlığı olmalıdır. H2 başlığı ise alt başlığın altında ki derecede başlıklar için kullanılmaktadır. Başlık sıralaması kapsayıcılık derecesine göre bu şekilde devam etmektedir. Yazacağınız metinlerde bir H1 başlığı bulundurmanız ve bu başlığın kapsam dışına çıkmayan alt başlıklarla içeriğinizi kategorize etmeniz SEO çalışmalarının olumlu sonuçlar ortaya koyabilmesi için önemlidir.

Anahtar Kelime

SEO çalışmalarının en temel bileşenlerinden biri de anahtar kelimelerdir. Anahtar kelime en basit ifadeyle sitenizle arama motorları arasında ki bir köprüdür. Arama motorlarında yapılan aramalar dikkate alınarak belirlenen bu kelimeler sitenizin sunduğu hizmetlere göre değişiklik ve benzerlik gösterebilmektedir. İnternet siteleri için hedef anahtar kelimelerin belirlenmesinde bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Sizler için bu hususları maddeler halinde öneri olarak aşağıda belirttik J

 • Arama motorlarına verdiğiniz hizmetleri insanların konuşma diliyle aratarak hedef kitlenizin hizmetlerinize hangi kelimelerle ulaştığını görebilirsiniz.
 • Arama motorlarının sunmuş olduğu anahtar kelime belirleme hizmetlerinden biri de Google Trends uygulamasıdır. İnternet sitesiyle ilgili sık kullanılan kelimeleri aratarak bu uygulamadan da arama istatistikleri hakkında önemli bilgiler edinebilirsiniz.
 • Google Ads uygulamasını kullanarak “yeni anahtar kelimeleri keşfedin” butonu aracılığıyla da hedef anahtar kelime belirleme işlemini yapabilirsiniz.
 • Yukarıda anlatılan ücretsiz anahtar kelime belirleme yöntemlerinin yanı sıra profesyonel anahtar kelime belirleme araçlarından da faydalanabilirsiniz.
 • Nokta atışı başarılar yakalayarak müşteri kitlenize en kısa sürede ulaşmak için ilgili anahtar kelimeleri Semrush, KWFinder gibi ücretli profesyonel araçlarla da belirleyebilirsiniz.
 • İşlerinizin yoğunluğu SEO çalışmalarını kendinizin yürütmesini zorlaştırıyorsa SEO Danışmanlığı desteğiyle de hem ilgili anahtar kelimeleri belirleyebilir hem de tüm SEO çalışmaları için profesyonel destek alabilirsiniz.

Linkleme

Anahtar kelimelerin linklerle desteklenmesi hem site içi hem de site dışı SEO için önem taşımaktadır. Oluşturulan içeriklerde yer alan anahtar kelimelere ilgili linkleri bu anahtar kelimelere ekleyerek sitenizde kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz. Link çalışmaları kendi içerisinde farklılaşmaktadır. Gelin link çalışmalarına kısa başlıklar altında bir göz atalım 😉

Dahili Link: Dahili link oluşturduğunuz içeriğinizde ilgili anahtar kelimelere sitenizin ilgili sayfasını eklemek olarak tanımlanabilir. Örneğin; sitenizde yer alan web tasarım sayfasına içeriğinizde yer alan web tasarım anahtar kelimesini köprü olarak eklemek.

Harici Link: Harici link de dahili linkle benzer olarak sadece linkin farklı bir siteye verilmesidir. İlgili anahtar kelimeyle ilgili daha detaylı bilgiler içeren bir url anahtar kelimeye link olarak eklenebilir. Farklı bir siteye linkleme yaparken sitenin bu anahtar kelimeyle ilgili olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Backlink: Backlink dışarıdan sitenize yapılan linklerdir. Farklı internet siteleri, sosyal medya hesaplarınızda ki profiliniz gibi sitenizin domaininin farklı dijital platformlarda yer alması backlink olarak nitelendirilmektedir. Backlinkelrin doğal olması siteniz için daha sağlıklı olmakla birlikte satın alma yoluna gidilen backlikler sitenize zarar verebileceği unutulmamalıdır.

SEO Temel Beceriler

SEO hakkında ki temel becerilere sahip olmak için öncelikle ilgili temel kavramları incelemiş olmanız gerekiyor. Eğer bu yazıyı başından beri okuduysanız temel beceriler hakkında zaten teorik bilgileri edinmişsiniz demektir. O halde bu temel kavramlardan yola çıkarak SEO hakkında ki temel becerileri maddeler halinde aşağıda belirtiyoruz.

 • Özgün içerik üretmek SEO çalışmalarının en temel becerilerinden biridir. Fakat içerik oluşturma sürecinde sadece SEO bilgisine sahip olmak yeterli değildir. Yazılan içeriğin konusuna hâkim olmak ve bu alanda ki sahip olduğunuz bilgileri içeriğe yansıtabilmek içeriğin kalitesi için önemlidir.
 • Yazılan içeriğin ve görsellerin siteye eklenmesi sırasında yazılan başlıkların, görsel içeriklerin isimlerinin ve hedef anahtar kelimenin birbiri ile uyumlu olacak şekilde siteye işlenmesi gerekmektedir. Sitenizde kullandığınız SEO eklentileri de bu konuda size rehberlik edecektir.
 • Anahtar kelimelerin belirlenmesi de SEO çalışmasının temel becerileri arasında yer almakla birlikte bu anlamda kullanılan araçların niteliğine göre çalışmaları ileri düzeyde olabilmektedir. Temel beceri olarak kullanabileceğiniz ücretsiz anahtar kelime belirleme araçları yanında Semrush gibi profesyonel araçlar da yer almaktadır.
 • Yapılan SEO çalışmalarının avantajlarını analiz edebilmek ve temel düzeyde SEO stratejileri geliştirmek de sürecin temel becerilerden profesyonel beceri kısmına yapılan önemli bir geçiştir.

Özet Olarak

SEO dijital dünyanın kapsamlı bir pusulasıdır. Kullanıcıların siteye girdiği anda aradıklarına kolay bir şekilde ulaşabilmesi de bu pusulanın yani SEO çalışmalarının ne kadar başarılı olduğunun önemli bir geri dönütüdür. SEO çalışmaları anahtar kelime, başlık, link gibi temel kavramların bilinmesi ve uygulamaya dökülmesiyle gerçekleşmektedir. SEO hakkında kendinizi geliştirmek ve bu çalışmaları profesyonel bir şekilde gerçekleştirebilmek için SEO Eğitimi alabilirsiniz.

SEO hakkında sıkça sorulan sorulara aşağıdan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda yazımızda bulamadığınız fakat merak ettiğiniz soruları yorum olarak sorabilirsiniz. SEO hakkında ki güncel paylaşımlarımızı ınstagram hesabımızdan takip edebilirsiniz. 

79 / 100
admin
admin
https://ajanszero.com

1 yorum

 • Cool. I spent a long time looking for relevant content and found that your article gave me new ideas, which is very helpful for my research. I think my thesis can be completed more smoothly. Thank you.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Whatsapp