Anahtar Kelime Analizi Teoriden Pratiğe - Ajans ZERO
Anahtar Kelime Analizi 1

İngilizcede keyword olarak adını sıkça duyduğumuz anahtar kelimelerin dijital dünyada başarının kapısını açan bir anahtar olduğunu söyleyebiliriz. Peki dijital dünyanın kapılarını başarıyla açabilmenizi sağlayan bu anahtar kelimeler nasıl ve neye göre belirleniyor? Bu soru ve anahtar kelime hakkında yer alan diğer sorulara bu makalemizde cevap veriyoruz. Yazımız anahtar kelimelerle ilgili teorik bilgilerden başlayarak adım adım pratiklerine doğru ilerleyen bir akışa sahiptir. Keyifli okumalar.

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Beyin Fırtınası

Anahtar kelime analizini yapabileceğiniz birçok farklı online araçlar bulunuyor. Fakat unutmayalım ki online olarak kullandığınız araçlar sadece topladığı verilerden yola çıkarak bunları skora döküyor. Oysa beyin fırtınası yapmak geleceğe yönelik bir rehber olduğu gibi bu günün verilerini de kullanıcını kitlesine göre en iyi yorumlama yöntemidir. Anahtar kelime belirlerken en çok ihtiyacınız olacak yöntemin beyin fırtınası olduğu konusunda hiçbir tereddüt olmasın. Fakat bu yöntemi sağlıklı bir şekilde nasıl kullanabiliriz diye düşünüyorsanız o zaman okumaya devam edin. J

Beyin Fırtınası İle Anahtar Kelime Belirlerken Öncelikle Kendinize Sormanız Gereken Bazı Sorular Var:

  • Müşteri kitleniz kim, sizi nasıl bulabilir, hizmetlerinizi hangi kelimelerle aratabilir?
  • Sektörünüzde sunduğunuz hizmetlerde en sık kullanılan cümleler, kelimeler nelerdir?
  • Sunduğunuz hizmet ve ürünlerde kalite neyi ifade ediyor, bu hizmetlerin kalitesini hangi kelimelerle sunabilirsiniz?
  • Müşteri kitlenize sunduğunuz ürünlerin türü, kategorisi, markaları neler? Müşteri kitlenizin hangilerini daha çok talep ediyor?

Sağlıklı anahtar kelimeler belirlemenin rehber soruları yukarıda yer alıyor. İşte bu sorularla yapacağınız beyin fırtınası en iyi içerik şablonunu sağlıklı bir şekilde oluşturmanızı sağlayacaktır. Beyin fırtınası yöntemi SEO’nun asıl uzmanlık alanını oluşturmaktadır bir yönüyle. Çünkü pek çok veriyi online araçlarla anında analiz edip toplayabiliyoruz fakat önemli olan bu analizleri beyin fırtınasıyla gelecek için iyi stratejilere dönüştürmektir.

Yukarıda yer alan soruları cevapladıktan sonra yaratıcı gücünüzü kullanarak özgün bir içerik planı yapmanız gerekiyor. Bu planda aşağıdaki hususları dikkate almalısınız.

  • Hedef anahtar kelime
  • Hedef anahtar kelimeyi barındıran H1 başlık
  • Hedef anahtar kelimeyle ilgili diğer anahtar kelimeler
  • Semantik uyumu sağlayan kelimeler

Beyin fırtınasıyla yapacağınız çalışmalar sonucu yukarıda yer alan ögelerle ilgili oluşturacağınız içeriğin şablonunu oluşturabilirsiniz. İçeriğiniz için belirleyeceğiniz anahtar kelimelerde en etkili bu yöntemi elbette çeşitli teknik ve yöntemlerle de desteklemelisiniz. Peki destekleyeceğimiz teknik, yöntem ve araçlar nelerdir?

Google Aramaları

Google aramaları

Google aramalarının yanında Google Trends uygulaması da anahtar kelime ve başlık belirlemenize yardımcı olacak bir diğer araçtır. Bu araç için ayrı bir başlık açmadık çünkü Google aramaları dikkate alınarak hazırlanmış Google altyapısında çalışan bir araç. Arama motorlarında yapılan aramaları zamansal olarak hangilerinin trend olduğunu bu araçtan kolaylıkla bulabilirsiniz.

Google Trends

Google Trends Kullanımı Oldukça basittir. Siteye girdiğiniz anda Google benzeri bir arama motoru karşınıza çıkacak. Analiz etmek istediğiniz anahtar kelimeyi arama kısmına yazdığınızda bu kelimeyle ilgili istatistikler anında karşınızda olacak.

3

Anahtar kelimeyi arattığınızda karşınıza ilk olarak böyle bir grafik çıkacak. Yukarıda yer alan kategorik değişkenlere göre bu grafiği farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Yaptığınız anahtar kelime araştırmasını Türkiye bazında yapmak istiyorsanız ilgili alanda Türkiye seçeneğini seçebilirsiniz. Farklı ülkelerde, bölgelerde ya da dünya genelinde bir analiz yapıyorsanız ilgili kategoride size en yakın seçeneği işaretleyebilirsiniz. Hedef kelimenizle ilgili yıl, ay, gün ve saat olarak belirli bir zaman dilimi koyabilirsiniz. Bilim, alışveriş, haberler gibi kategoriler arasından filtreleme yapmak isterseniz tüm kategoriler yerine hedef kategorinizi seçebilirsiniz. Google kendi alt yapısında yer alan platformları hem bir bütün olarak hem de ayrı ayrı olarak anahtar kelime analizi imkânlarını sunmaktadır. En sağda yer alan kategorik değişkeni hangi tür aramalar için analiz yaptığınızı belirterek kullanabilirsiniz.

Google Trends üzerinde yapacağınız anahtar kelime araştırması yerel SEO çalışmaları açısından da en güvenilir bilgileri size sunmaktadır. Hedef anahtar kelimeniz en çok hangi illerde aranmış, kaç defa aranmış, son zamanlarda bir yükselişin olup olmaması gibi birçok detaya bu alandan ulaşabilirsiniz.

4

İlgili konular ve ilgili sorgular alanı da Google Trends uygulamasının sizlere sunduğu kullanışlı özelliklerden biridir. Bu özellikten faydalanarak h1-h2-h3 başlık etiketlerinizi belirleyebilir aynı zamanda diğer hedef anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz.

Semrush

SEO çalışmalarını kapsamlı bir şekilde yürütebileceğiniz Semrush uygulaması web sitenizin çok yönlü geliştirebilmeniz amacıyla sizlere pek çok veriyi skor olarak sunmaktadır. Sitenizde yer alan hatalar, içeriklerinizde yer alan hatalar gibi birçok ayrıntıyı bu uygulamayı kullanarak öğrenebilirsiniz. Semrush kullanımı hakkında daha iyi bilgi edinmek için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz. Semrush’un SEO açısından sunduğu imkânları anahtar kelime analizi içinde başarılı bir şekilde kullanmak mümkündür. Semrush anahtar kelimeyle ilgili birçok farklı özelliği SEO kategorisinde sunmaktadır.

6

Semrush Anahtar Kelime Yöneticisi

Semrush anahtar kelime yöneticisiyle hedeflediğiniz anahtar kelimeleri ve bu kelimelerin türevlerini bir liste altında kolayca toplayabilirsiniz. Bin anahtar kelimelerden oluşan listeleri dilediğiniz zaman oluşturacağınız seo kampanyalarına dahil ederek projelerini geliştirebilirsiniz. Anahtar kelime yöneticisi anahtar kelime büyüsü, anahtar kelimeye genel bakış, organik araştırma, pozisyon takibi PPC anahtar kelime aracı gibi birçok araç da anahtar kelime yöneticisi altında sunulmaktadır.

Ahrefs

Ahrefs SEO anlamında kullanılan ve en çok tercih edilen önemli araçlardan biridir. Site denetimi, rakip sitelerin analizi, kullanıcı aramaları, anahtar kelime sıralamaları gibi birçok detayı Ahrefs kullanarak elde edebilirsiniz. Ahrefs sunduğu verilerle SEO çalışmalarının sistemsel bir hale getirilmesini sağlamaktadır. Eğer SEO hakkında herhangi bir bilginiz olmasa bile buradan alacağınız önerilerle sitenizin anahtar kelimelerde ki sıralamalarını üst sıralara çıkarabilirsiniz. Ahresf’i anahtar kelime fırsatlarını yakalayabilmek adına kullanışlı bir araç olarak kullanabilirsiniz.

Anahtar kelimeler üzerinde ki içerik boşluklarını kolayca görebilmek ve bu boşlukları en iyi şekilde doldurarak başarılı sıramalar elde etmek için Ahrefs nokta atışı içerikler oluşturmanızı sağlayacaktır.

7

Ahrefs Anahtar Kelime Analizi

Ahrefs anahtar kelime analizi yaparken kelimelerin aranma hacmi, trafik potansiyeli, zorluğu, tıklanma sayıları gibi birçok detayı göz önüne bulundurabilirsiniz. İçeriklerinizi de bu detayları dikkate alarak hazırlamalısınız. Arama hacmi olarak ifade ettiğimiz kavram o kelimenin aylık, yıllık arama motorlarında ne kadar arandığını göstermektedir. Eğer yeni bir siteye sahipseniz ve SEO çalışmalarına temel düzeyde bir başlangıç yaptıysanız kuyrukla anahtar kelime olarak nitelendirilen uzun kelimeleri tercih edebilirsiniz.

Arama hacmi en yüksek kelimelerden başlayarak içerik üretimi yapmak yoğun rekabetin olduğu anahtar kelimelerde herhangi bir katkı sunmayabilir. Sitenizin SEO çalışmalarına ilk defa temel düzeyde bir başlangıç yapıyorsanız ana kelimenin türevlerinden yola çıkarak yakın kelimeler ve ana kelimeyi içeren uzun kelimeler kullanabilirsiniz.

Örnek: ayakkabı, spor ayakkabı, nike spor ayakkabı, nike spor ayakkabı bayan

Yukarıda yer alan örnekte hedef anahtar kelime nitelendirme sıfatlarıyla daha dar bir kapsama çekilmiştir. Burada yer alan türev anahtar kelimeler uzun kuyruklu olarak nitelendirilebilir. Kullanıcılar bulmak istediği ürünleri ya da hizmetleri genel anahtar kelimelerin yanında türev anahtar kelimelerle de aratabilmektedir. Türev anahtar kelimelerle SEO çalışmalarına başlamak bu tarz arama yapan kullanıcıların kısa sürede sitenizde trafik oluşturmasına katkı sağlayacaktır.

21 / 100
admin
admin
https://ajanszero.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Whatsapp