Google Adsense Onay Nasıl Alınır - Ajans ZERO

Google Adsense Onay Nasıl Alınır?

Google Adsense Onay

Dijital mecralarda sıkça karşılaştığımız reklamların çoğunluğu Adsense tarafından yürütülmektedir. Blog veya çeşitli türde açılan sitelerin kullanıcı deneyimleri Adsense reklamlarıyla ekonomik bir gelire dönüşebilmektedir. Peki web sitenizin Adsense onayı alması için neler gerekiyor, hangi çalışmaları yürütmeniz gerekiyor gelin bunlara bir göz atalım.

Öncelikle Google ve Google alt yapısıyla çalışan uygulamaların tamamında en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak temel hedeftir. Adsens için de bu durum büyük ölçüde geçerlidir.  Bu sebeple içeriklerinizin, sitenizin ve verdiğiniz hizmetlerin kullanıcılara en üst düzeyde yarar sağlaması gerekmektedir. Peki kullanıcılara en üst düzey yararı sağlayarak Adsense onayını nasıl alırsınız? Bu soruya belki sayfalarca cevap yazılabilir fakat sizler için en özet şekilde aynı zamanda en kapsayıcı şekilde bu konuya yazımızda değineceğiz.

Sitenizin Temelini Otoriter ve Özgün İçerik Yapısıyla Sağlamlaştırın

Özgün, kaliteli ve kullanıcıların ihtiyacını karşılayan içerikler web sitelerinizde yer alması gereken en önemli unsurlardır. İçeriğinizin türü ne olursa olsun insanların bu içeriklerden en üst düzeyde faydalanabilmesini sağlayın. Tabi insanların en iyi şekilde kullanabileceği, faydalanabileceği içerikleri üretirken öncelikle özgün içerikler oluşturmanız gerekiyor. Yani farklı bir siteden içeriği kopyala yapıştır yapmak ya da kelimeleri değiştirip bu içeriği sitenizde yayınlamak sitenize herhangi bir katkı sağlamayacağı gibi arama motorlarında olumsuz bir değerlendirmeye tabii tutulmasına da sebep olabilir.

Web sitelerinizde paylaşacağınız yazının özgün olması kadar otoriter bir içerik de olması gerekiyor. “Otoriter içerik nedir” diye aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz. Otoriter içerik ilgili konuda yazarın bilgisi, tecrübesini ortaya koyan aynı zamanda bu içeriğin uzman tarafından yazıldığını belli eden içeriklerdir. Bunun için sitenizin sizin sahip olduğunuz uzmanlık dalında hizmet sunması da önemlidir. Uzmanı olmadığınız bir konuda otoriter içerik üretebilmek pek mümkün olmayabilir.

İçerik Oluştururken Düzenli ve Programlı Hareket Edin

Web sitenizin sunmuş olduğu hizmetlere yönelik üreteceğiniz içerikleri planlı ve programlı bir şekilde yürütmek hedeflerinize ulaşmanıza katkı sağlayacaktır. Sitenizin için üreteceğiniz içeriklerin düzeni zaman, kategori ve kalite gibi birçok değişkeni içerisinde barındırmaktadır. Günde sitenize 10 içerik üretebilirsiniz fakat bu 10 içeriğin kalitesi, nasıl bir kullanıcı deneyimi sağlayacağı tartışma konusu olabilir. Fakat günlük bir ya da iki içeriği kaliteli ve otoriter bir şekilde oluşturarak sitenizin kategorilerine düzgün bir dağıtım yaparsanız Adsense onay sürecini de büyük ölçüde kolaylaştırmış olursunuz.

İçeriklerinizi oluşturduktan sonra farklı türlerle desteklemeye çalışın. Eğer bir blog yazısı oluşturduysanız görsel, video gibi farklı türde içeriklerle bu içeriğini destekleyerek sayfa düzenini en iyi şekilde sağlayabilirsiniz. Fakat diğer içeriklerinizi blog sayfanıza eklerken isimlendirmeleri SEO’yu dikkate alarak yapacağınızı da unutmayın. Otoriter içerik olarak kabul gören 1000 kelimeyi geçen içeriklerde görsel düzenleme yapmak kullanıcı deneyimi açısından da önemlidir. Adsense onayı için içeriklerinizin dağıtımını kategorilere eşit bir şekilde dağıtarak minimum 30 makaleye sahip olmanız da başvuru sürecinin değerlendirilmesinde önem arz etmektedir.

Hakkımda, İletişim ve Gizlilik Politikaları Sayfalarınızı Sitenizde Bulundurun

Web sitenizin sağlamış olduğu hizmetleri, bu hizmetleri sağlama amaçlarınızı ve yöntemlerinizi sitenizde hakkımda sayfasında belirterek sitenizin temel dinamiğini kullanıcılarınıza ve arama motorlarına sunabilirsiniz. Sitenizin misyonu, vizyonu gibi konulara da hakkımda sayfasında değinebilirsiniz.

Sitenizin iletişim sayfasını oluşturarak kullanıcılarınızla en aktif iletişimi kurmanız da kullanıcı deneyiminiz açısından önemlidir. İletişim kanallarınızda daha çok mail adresi gibi adreslerinizi kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Fakat sunduğunuz hizmetlerin türüne göre telefon numaranızı da sitenize ekleyebilirsiniz.

Web siteleri ve site araçları kullanıcıları yönelik bazı bilgileri toplayabilmektedir. Toplanan bu bilgilerin ne olduğu, nasıl kullanıldığı gibi unsurlara gizlilik politikanızda yer vererek kullanıcılarınızın ve sitenizin yasal sorumluluğunu belirtebilirsiniz. Gizlilik politikası, hakkımda ve iletişim sayfalarını sitenizin en alt menüsüne ekleyebilirsiniz.

Google Adsense Başvurusu Yapın

Web sitenize yönelik yukarıda yer alan koşulları sağladıysanız geriye sadece Adsense başvurunuzu yapmak kalıyor. Tabi burada da yapmanız gereken bazı işlemler bulunuyor. Adsense başvuru sırasında domain, sitenizin hizmet sunduğu kitle,  sitenizin hizmet sağladığı alan gibi detayları belirterek size sunulan kodu sitenizin <head>  bölümleri arasına eklemeniz gerekiyor. Sitenize ekleyeceğiniz bu kodu Adsense tarafından sunulan kopyala kısmını tıklayarak tema düzenleyici kısmından girdiğiniz kodlama alanına yapıştırarak başvuru süreci tamamlanmış oluyor.

Google Adsense başvurunun onaylama süreci değişiklik gösterebiliyor. Adsense başvurunuz hakkında yapılan değerlendirme sizlere mail olarak ulaştırılacaktır. Sitenizin gerekli koşulları sağlamaması durumunda çok fazla detaya girmeden sitenizin neden onaylanmadığı size gönderilen maillerde yer almaktadır. Mailde yer alan maddeleri araştırarak sitenizin eksiklerini giderip tekrar Adsense başvuru yapmanız da gerekebilir.

Özet Olarak

Google Adsense başvuru için kaliteli, özgün içerik üreterek sağladığınız hizmetlerle kullanıcı deneyimini en iyi şekilde sağlayabilmelisiniz. Google kullanıcı deneyimi geliştirme politikaları doğrultusunda sitenizi güncelleyerek Google imkânlarından daha verimli bir şekilde faydalanabilirsiniz. Temel koşulları ve politikaları dikkate aldıktan sonra yapacağınız her çalışmayı kullanıcı deneyimini dikkate alarak hazırlarsanız Adsense başvurunuz kısa süre içerisinde başarılı bir şekilde onaylanacaktır.

Adsense onayı ve içerik üretimi hakkında eğitim danışmanlık gibi hizmetlerimizden faydalanarak dijital becerilerini daha geniş ölçüde geliştirebilirsiniz. Google Adsense gelirlerinizi daha büyük ölçüde artırabileceğiniz ve dijital dünyada her alanda kullanabileceğiniz SEO becerilerinizi geliştirmek için Search Engine Optimization (SEO) makalemizi rehber olarak kullanabilirsiniz. SEO eğitim ve danışmanlık hizmetlerimiz için de iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.  

Adsense Mobil
85 / 100
admin
admin
https://ajanszero.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir