Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi neleri getiriyor? Ajans Zero
Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi

Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi Güncellemesi  Neleri Getiriyor?

Son zamanların en popüler iletişim aracı Whatsapp   gizlilik sözleşmesi bir takım güncellemelere uğradı.  Yapılan güncellemeleri uygulamalarda bildirim olarak yansıtılarak kullanıcıların da bu konuda bilgilendirilmesi sağlandı. Peki güncel sözleşmede neler yer alıyor, eskisine göre neler farklı bu yazımızda merak edilen bu konulara değineceğiz?

Whatsapp gizlilik sözleşmesi olarak yayınlanan duyuru uygulamayı aktif olarak kullanan pek çok kişi de soru işaretleri uyandırdı. Yaşamımızın her alanında yaygın olarak kullandığımız whatsap bu güncellemeyle birlikte birçok insanın da güvenini sarsmış gibi görünüyor. Bu güne kadar şifreli konuşma ağı ve güvenilir alt yapısıyla en etkili iletişim aracı olmayan başaran Whatsapp’ın bu güncellemesi kullanıcılar tarafından endişe ve üzüntüyle karşılanmış durumda.

Yapılan güncellemelerin kullanıcıların mahremiyetini daha iyi koruması, muhafaza edebilmesi gerekirken sözleşme bu verilerin üçüncü kişilerle paylaşılması noktasında daha ihmal edilebilir bir yapıya dönüşmüş durumda. Peki bize bu derece endişeye düşüren ve Whatsapp uygulamasına yönelik olumsuz bir tutuma girmemize sebep olan güncel sözleşmede neler yer alıyor?

 

Whatsap Gizlilik Sözleşmesi-2

Whatsappp Sözleşmesinde Yapılan Değişiklikler

8 Şubat 2021 tarihinde yürürlükte olacak Whatsapp uygulaması sözleşmesinde ki güncellemeler Facebook ve Whatsapp arasında ki etkileşimi artırıcı bir yapıda görünüyor. Sözleşmenin maddeleri aşağıda yer alıyor.

  • Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,
  • Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,
  • Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek,
  • WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp’ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.
Whatsap Gizlilik Sozlesmesi 3

En Çok Dikkat Çeken Whatsapp Sözleşme Açıklaması

“Hizmetlerimizi kullandıkça ve Hizmetlerimiz üzerinden iletişim kurdukça bilgilerinizi paylaşırsınız. Biz de Hizmetlerimizi yürütmek, sunmak, iyileştirmek, anlamak, özelleştirmek, desteklemek ve pazarlamak amacıyla bilgilerinizi paylaşırız. Hizmetlerimiz ya da Facebook Şirketlerinin hizmetleri hakkında size pazarlama amaçlı içerikler gönderebiliriz.”

Açıklamasını yapan Whatsapp kullanıcılarının verilerini üçüncü bir kişiyle paylaşabilmek adına kendi çalışma sistemini sözleşmeye dökerek yasal hale getirme eleştirisiyle karşılanıyor. Daha önceden olan bu durumun soruşturmalara tabii olması bu durumun sözleşme şeklinde sunulmasına sebep olmuş görünüyor.

Whatsap Gizlilik Sözleşmesi-4

Whatsap Sözleşmeyi Kabul Etmeden Kullanılabilir Mi?

8 Şubat itibariyle yürürlüğe girecek olan güncel whatsapp sözleşmesi kabul edilmediği takdirde uygulama artık kullanılamayacak. Kişisel verilerin gizliliği ve muhafaza edilmesi noktasında iletişim ağınızı farklı uygulamalara taşıyarak gizlilik sözleşmesinin size olan etkilerini en aza indirebilir ve dijital iletişim araçlarınızla kesintisiz iletişimini devam ettirebilirsiniz.

Whatsapp yaptığı paylaşımla Avrupa Birliği ülkelerinin bu sözleşme kapsamı dışında tutulacağını da bildirdi. Türkiye de bir Avrupa kapsamında değerlendirmeye alınsa da AB üyeliği olmadığı için 8 Şubat tarihine kadar sözleşmeyi onaylamayanlar uygulamayı kullanmaya devam edemeyecek!

Özetle Whatsapp Sözleşmesi

Daha önce de yapılan kişisel verilerin gizliliği konusunda ki ihlalleri yasal bir güvence altına almaya çalışıyor. Hizmet kalitesi, hizmet standartlarını artırma gibi pek çok amaç için kişisel verilerin gizliliği ilkesinin ihlalini öngören bu sözleşmeye karşı alternatif uygulamaları kullanabilirsiniz. Yapılan güncellemelerle ilgili sorularınız için instagram hesabımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. 

74 / 100
Online Whatsapp