Fark Yaratacak Sosyal Medya Yönetimi İçin Gerekli Beceriler - Ajans ZERO
Sosyal Medya Yonetimi 2

Sosyal Medya'da Fark Yaratan Beceriler

Sosyal medya yönetimi bugün pek çok kobi ve büyük işletmeler için hayati öneme sahip. Kurumsal kimliğin bir parçası olan sosyal medya yönetimi aktif ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Dijital dünyada var olabilmenin en önemli yolu sosyal medyayı aktif kullanabilmekten geçer. Peki aktif ve etkili bir sosyal medya yönetimi için hangi becerilere sahip olmalıyız? Bu yazımızda sosyal medyada bizi etkili kılabilecek becerilere değineceğiz.

Profesyonel Sosyal Medya Yöneterek Kazanacaklarınız

Bugün belki birçok kişi sosyal medyayı aktif ve profesyonel olarak kullandığını söyleyebilir. Fakat profesyonel sosyal medya yönetiminin neyi ifade ettiği konusunda birtakım yanlış anlaşılmalar olabiliyor. Profesyonel sosyal medya yönetimi bilgi, beceri, tecrübe ve sebat isteyen bir süreçtir. Profesyonel sosyal medya yönetiminin bize sunacağı pek çok önemli avantaj bulunmaktadır. Peki nedir bu avantajlar?

 • Doğal Takipçi Artışı
 • Sadık Takipçiler
 • Olumlu Geri Dönüşler
 • Ürün ve Hizmet Satışlarında Artış
 • Reklam Maliyetinden Tasarruf
 • Ürün ve Hizmet Tanıtımının Kolaylaşması
Sosyal Medya Becerileri

Sosyal Medya Yönetiminde Edinmeniz Gereken Beceriler

Kişisel sosyal medya yönetimi ve profesyonel sosyal medya yönetimi birbirinden önemli ölçüde farklı dinamiklere sahiptir. Kurumsal işletmeler ve ticaret yapanlar için sosyal medya yönetimi profesyonel olarak yürütülmelidir. Tabi profesyonel yönetim de birçok teknik bilgi ve beceri istiyor. 

Etkili Metin İçeriği Üretebilmek

Metin içeriklerinin etkileyiciliği dijital dünyada hayati öneme sahiptir. Bilgi verici, harekete geçirici kazanımlar sağlayan metinler profesyonel sosyal medya yönetiminin yapı taşını oluşturur.

Gündemi Takip Edebilmek

Dijital dünyada gündem o kadar hızlı bir değişime uğruyor ki takip edilmesi de kolay olmuyor. İçeriklerimizi gündemi takip ederek güncel tutmak da sosyal medyada etkili olmak için son derece önemlidir.

SEO Bilgisi

Sosyal medya ve SEO arasındaki muhteşem ilişki bir futbol takımın kendi aralarında paslaşması gibi dinamik bir yapıya sahiptir. İçerikleri SEO stratejisiyle hazırlayıp gerekli yönlendirmeleri doğru yapabilirsek dijital dünyada şampiyonluğa koşmak da o kadar kolaylaşır.

Görsel Düzenleme Yapabilme

Sosyal medyada dikkate çeken görsel, bilgiyi sunan ise metindir. Metin ve görsel uyumunu üst düzey bir uyumla sergileyebildiğinizde kısa süreden içerikten geri dönüş elde edebilirsiniz.

Strateji Geliştirme

Sosyal medyada fark yaratmak için benzer etkinlikleri takip etmek yerine daha yaratıcı stratejilere ihtiyaç vardır. Sosyal medyada tanıttığınız hizmetler ve ürünleri bu stratejilerde kullanmanız önemli kazanımlar sunabilir.

Dijital İletişim ve Etkileşim

Sosyal medyada takipçilerinizle yerinde bir samimiyet kurmak ve bunu bir ilke haline getirmek takipçilerin sadık kalabilmesi açısından hayati öneme sahiptir. Güven ve samimiyeti dijital ortamda sağlamak doğal kazanımlara giden yolda en önemli anahtardır.

Sosyal Medya'yı Çalışma Ağına Entegre Etmek

Kurumsal işletmeler ve dijital pazarlama uzmanları sosyal medyayı işlerinin kopmaz bir parçası olarak görebilmelidir. Ürün ve hizmet tanıtımlarını, kampanyaları, indirimleri ve yapılan çalışmalarla ilgili birçok çalışmaya sosyal medyada yer verilmelidir.

Her kurum ve kuruluşun farklı hizmet standartları bulunmaktadır. Sosyal medya hesapları da bu kurumların hizmet standartlarını ve kurumsal kimliğini yansıtır tasarım ve içeriklerle inşa edilmelidir. İşletme ve sosyal medya arasında sosyal medyada dikkat çeken görsel uyum mutlaka bulunmalıdır.

Milyonlara ulaşan kullanıcı sayılarıyla dikkat çeken sosyal medya uygulamalarının stratejik ve profesyonel yönetimi işletme gelirleri açısından da önemli bir avantajdır. Özellikle Funnel gibi farklı teknikler sitemize olan trafiği artırmanın yanında trafik sağlayan kişilerin ürün ya da hizmeti satın alan kişiler olmasını da büyük ölçüde etkileyebilmektedir.

Sosyal Medyada Başarılı Olabilmeniz İçin Stratejiler

 1. Tutarlı, ulaşılabilir ve akılcı hedefler belirleyin. Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak alt hedefleri de belirleyin. Hedefleriniz ölçülebilir nitelikte olduğunda yaptığınız çalışmalardan elde ettiğiniz verimi daha sağlıklı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.
 2.  Eleştiriye açık olun, takipçilerinizin ve müşterilerinizin yorumlarını dikkate alarak yeni etkinlikler, hizmetler ve sosyal medya çalışmaları düzenleyin. Yaptığınız çalışmalarının etkililiğini ölçün ve yeni stratejiler oluştururken bunları dikkate alın.
 3. Hedef kitlenizi tanımak için vakit ayırın. Hedef kitlenizin sosyal medya yorumları, beklentileri, şikayetleri ile ilgili verileri toplayarak çözüm odaklı bir yaklaşım içerisinde yeni fikirler üretmeye çalışın. Fikirlerinizi sosyal medyada değerlendirmeye ve fikir alışverişinde bulunmaya özen gösterin.
 4. Sosyal medyanızı değerlendirebileceğiniz nitelikli ölçme araçlarından faydalanarak eksiklerinizi, geliştirmeniz gereken yönleri tespit ediniz. Rakip analizleri yaparak eksiklerinizi giderdikten sonra sizi farklı kılabilecek özgün çalışmalar üretmeye odaklanın.
 5. Profilinizi; sizi ve işletmenizi net bir şekilde tanıtacak bilgilerle biçimlendirin. Yaptığınız çalışmaları profil biyografisinde uygun emojilerle ilgi çekici hale getirmeniz ziyaretçi dönüşümü için katkı sağlayabileceğini unutmayın.
 6. Güven, samimiyet ve etkili iletişim sosyal medya kullanımında temel ilkeniz hale getirin. Hatta bu ilkeler çerçevesinde çeşitli etkinlikler, çekilişler düzenleyerek yeni takipçi kazanımı da elde edebilirsiniz. Özellikle çekiş etkinliklerinde şeffaf olmaya özen gösterin.

Sosyal medya yönetimini profesyonel bir şekilde gerçekleştirmek elbette biraz zaman, ilgi, bilgi ve tecrübe istiyor. Yoğun iş koşulları arasında nasıl sosyal medyaya bu kadar vakit ayırım diye düşünüyorsanız sosyal medya danışmanlığı hizmetlerimizi inceleyebilir ve daha detaylı bilgi için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

87 / 100
admin
admin
https://ajanszero.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir