Restoranlar için sosyal medya fikirleri - Ajans ZERO

 

linkledin kapak Calisma Yuzeyi 1 kopya 2

Ürün çıkarmakla meşgul, işine odaklı işletme sahiplerinin günlük yoğunluklarının arasında  dijital pazarlarlarını ihmal etmelerini istemeyiz. Özellikle sosyal medya, restoran sahipleri için oldukça etkin bir pazarlama kanalı haline gelmişken bu alanda yeni fikirler bulmanın ne kadar zor olabileceğini ilk elden biliyoruz. Size yardımcı olmak için sosyal medya fikrinden oluşan bir liste hazırladık. 

Restoranlar için 15 Sosyal Medya Fikri

 1. Restoranınıza sosyal medya varlığı olan bir yemek blogcusu veya “yemek-fotoğrafçısı” davet edin.

Evet, “yemekçi” diye bir şey var. Restoranınızın ve en iyi menü öğelerinizden bazılarının fotoğraflarını çekmeleri karşılığında yemeklerinizden ikram edin. Restoranınızda onların kamera arkası fotoğraflarını paylaşın ve insanları merakta bırakan ve onları gönderiyle etkileşimde bulunmaya teşvik eden bir şey yayınlayın. 

Örneğin: “Bugün özel bir konuğum vardı. Tahminin var mı kim?” Yayınlandıktan sonra kişinin sayfasındaki gönderileri sizin sayfanızda paylaşın veya retweetleyin. Instagram için Repost uygulamasını kullanmanızı öneriyoruz. 

 1. Restoranınızın arkasındaki hikayeyi paylaşın

Restoranınız en çok ne ile tanınır? Bu soruyu düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Hikaye ne kadar basit veya ayrıntılı olursa olsun, sosyal medya kullanıcıları, insanların ilgisini çeken hikayeleri sever.

Örneğin; Tarif aileden mi geçti? Ailenizin eski bir fotoğrafını paylaşın. İsim nereden geldi? İlgili bir fotoğraf paylaşın.

Ahmet Amca’nın geleneksel “kelle-paça çorbası”

 1. Yaklaşan etkinlikleri Facebook’ta yayınlayın

Birçok kişi, geceleri ve hafta sonları için planlarını yapmak için Facebook’un etkinlikler özelliğini kullanır, bu nedenle bu işlevi işletmeniz için de kullandığınızdan emin olun. Böylece ne kadar talep oluşturduğunuzu görüp işlerinizi de planlayabilirsiniz. 

Örneğin; Kış Çorbası Günü’ne davetlisiniz! şeklinde berli ürün veya malzemeyi ön plana çıkaran ya da müzik dinletisi yaptığınız günler düzenleyin ve en az 10 gün öncesinde etkinlik olarak paylaşın.

 1. Bir doğum günü kulübü kurun

Her ayın başında, o ay doğum gününü kutlayan herkese özel bir teklif sunan bir gönderi oluşturun. Hem bu sayede müşterilerinizle bağ kurmuş olacaksınız. Gönderiye “Bu ay doğum gününü kutlayan özel birini tanıyor musunuz? Bu özel etkinlikten haberdar olmalarını sağlamak için onları aşağıya etiketleyin!” Web sitenizde bir kayıt bağlantısı varsa, bağlantıyı paylaşın!

 1. Özel tatilleri vurgulayın

Birçok restoran, tatillerde belirli müşterilere özel fırsatlar sunar, ancak daha az bilinen tatillerde özel promosyonlar sunmayı düşündünüz mü? Özel günler ve tatiller için takviminizi belirleyin. 

Örneğin; 23 Nisan’da çocuklu müşterilere indirim, promosyon, hediye çeki vs yaptığınızı bildirip onları çekebilirsiniz.

 1. İnsanlardan menünüzü ve/veya bir sonraki spesiyali tasarlamanıza yardımcı olmalarını isteyin

Bunu bir yarışma haline getirin çünkü iyi bir yarışmayı sevmeyen pek fazla insan yoktur.

Bu, “(restoran adını girin)’deki menüde ne görmek istersiniz?” kadar basit olabilir. Favori seçeneğinizi seçin veya rastgele bir seçim yapın. Kazanan, menüye girdiğinde o ana yemek için bir kupon alır.

Veya onlara bir yiyecek maddesi ve/veya bir dizi ürün vererek ekstra bir eğlence katmanı ekleyebilirsiniz: “Bu aya özel olarak servis etmek için tavuk ve peynirli bir şeyler yapmak istiyoruz. Ne yapmalıyız?”  

Kazananı seçmek için parantez tarzı bir turnuva oluşturarak bir sonraki seviyeye taşıyın. Geçmişte, bireysel eşleşmeleri barındırmak için Facebook’un anket özelliğini (benzer özelliklere sahip oldukları için Twitter ve/veya Instagram’ı da) kullanabilirsiniz.

 1. Bir GIF damlası düzenleyin

Şunun gibi basit bir bilgi isteyin: “Pazarteniz nasıl geçiyor? Yorumlarda bir GIF yayınlayarak açıklayın!” veya “(restoranın adını girin) …’dan bir hediye çeki kazansaydınız ne yapardınız? Aşağıya tepkinizin bir GIF’ini gönderin!”

 1. Yerel bir nedeni sergileyin

Restoranınız topluma nasıl geri dönüyor? Topluluğunuza geri vermek, restoranınızı olumlu bir şekilde konumlandırmak için bir fırsat sunar. Topluluk üyeleri, perde arkasında ne kadar çok şey yaptığınızı bilmek istiyor ve buna İHTİYACI VAR. Restoranınız evsizlere, barınaklara veya ihtiyaç sahiplerine yiyecek bağışlıyor mu? Fotoğraf çektiğinizden ve yaptığınız iyi işi paylaştığınızdan emin olun!

Para toplamak ve ayrıntıları sosyal hesaplarınızda paylaşmak için restoranınızda bir konuk sunucusu veya yardım gecesi düzenlemeyi düşünün. Bonus ipucu: Etkinlik sırasında fotoğrafları ve etkinlik bittiğinde sonuçları paylaştığınızdan emin olun!

 1. Olumlu eleştirilerinizi paylaşın

Olumlu yorumlarınızı paylaşın ve memnun müşterilerden daha fazlasını isteyin! Bir restoran olarak, muhtemelen blog sayfalarında veya Google’da çok sayıda yorumunuz vardır (sayfalarınızı talep etmemiş olsanız bile). 

 1. Ağlarınızda özel günleri ve dönüm noktalarını paylaşın

İşiniz için. İş dünyasındaki bir dönüm noktasını mı kutluyorsunuz? Kayda değer bir takipçi sayısına (1K, 2K, 3K veya daha fazla) ulaştınız mı? Tanınmış bir kuruluş veya kişi tarafından tanındınız mı?

 1. Personelinizi tanıtıp özel günlerini paylaşabilirsiniz. Bu samimiyet kurmanıza yardımcı olur. Bulaşık makineniz liseden yeni mi mezun oldu? Yaz garsonunuz hayallerinin okuluna kabul edildi mi? Uzun süredir çalışan aşçınız emekli mi oluyor?
 2. Videolar oluşturun

Facebook, Twitter, Tik Tok ve Instagram’ın tümü canlı videolar üretme yeteneğine sahiptir. Bunları kendiniz oluşturmakta tereddüt ediyorsanız, güvendiğiniz bir sosyal medya uzmanına bir tane oluşturmak isteyip istemediklerini sorun. Canlı videolarda konuşulacak/gösterilecek iyi şeyler arasında haftalık/günlük spesiyaliteler, hangi biraları içtiğiniz ve özel etkinlikler/eğlence yer alır. 

Instagram’daki bumerang özelliğini mutfakta kullanın . Bir tencereyi karıştırmak veya ocağı yakmak kadar basit bir şey harika bir video oluşturabilir. Bunu, “Günün çorbasını karıştırmak” gibi basit ve etkileşimli bir başlıkla eşleştirin. Ne tür olduğuna dair bir tahminin var mı?” Biraz değiştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli eğlenceli filtreler de var!

 1. SSS

Restoranlarınızda aldığınız bazı yaygın sorular nelerdir? saatlerin kaç? Hangi boyutlarda kenarlarınız var? Yalnızca belirli ödeme yöntemlerini mi kabul ediyorsunuz? Soruları ve cevapları sosyal medyada paylaşın!

 1. Paket servis /Teslimat

Restoranınızın tadını çıkarmanın, içinde yemek yemekten başka alternatif yolları var mı? Paket servis yapıp yapmadığınızı gösterin.

 1. Yeşil politikalar ve yerel kaynak kullanımı

Restoranınız çevre dostu uygulamalar uyguluyor mu? Kağıt pipetler, sıfır atık pişirme ve kimyasal içermeyen temizlik, sosyal ağlarda öne çıkarabileceğiniz şeylerdir. Gıda maddelerini yerel olarak tedarik ediyor musunuz? Çiftlikte veya bahçede toplanan yiyeceklerle ilgili canlı bir video veya bumerang vs oluşturabilirsiniz. Gıda üreticisinin bir fotoğrafını (veya videosunu) çekebilir ve ona ürünle ilgili birkaç soru sorabilirsiniz.

 

Daha fazla fikir mi istiyorsunuz ya da profesyonel bir desteğe mi ihtiyacınız var? Bunun için size sunacağımız teklifimiz var! Bizimle iletişime geçin.

15 / 100
admin
admin
https://ajanszero.com
Online Whatsapp