Reels Etkileşimlerini Yüksek Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler - Ajans ZERO

Reels Etkileşimlerini Yüksek Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler

Günümüz şartlarında markanızı veya işletmenizi iyi bir konuma taşımak için sosyal medya yönetimini doğru planlamanız oldukça önemlidir. Peki Instagram’ın en büyük etkileşim kaynaklarından biri olan Reels nasıl kullanılmalıdır ve Reels etkileşimlerini yüksek tutmak için ne yapılmalı? Detaylar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

1- Reels Paylaşım Günleri ve Saatlerine Dikkat Edin 

Sosyal medya kullanıcılarının tamamının her platformu belli gün ve saatlerde daha fazla kullandığı istatiksel olarak kanıtlanmıştır. 

Verilere göre Instagram kullanıcılarının uygulamayı en yoğun şekilde kullandığı günler şunlardır: 

  • Çarşamba 
  • Cuma 
  • Cumartesi 
  • Pazar  

Kullanıcıların uygulamaya en fazla giriş yaptığı saatler ise öğle yemeği saatleri olan 12.00-13.00 arası ve akşam 19.00-21.00 saatleri arasıdır. 

2- Profesyonel Çekimler Yapın 

Profesyonel çekimler yapmaya özen gösterin. Çünkü kullanıcıların büyük çoğunluğu etkileyici bir kapak fotoğrafına ve görsel içeriğe sahip olmayan Reelslere tıklamaz. Bu da Reels etkileşimlerinin düşmesine ve dolayısıyla kullanıcıların önüne çıkmamasına neden olur.  

Reels içerikleri üretirken profesyonel kamera kullanmalı, çekim ışığını iyi ayarlamalı ve gerekli durumlarda muhakkak tripod ayarlamalısınız.  

3- Çekimlerinizi Video Düzenleyiciler Yardımıyla Daha Profesyonel Hale Getirin 

Profesyonel çekimler yaptıktan sonra, çeşitli video düzenleme araçları yardımıyla içeriklerinizi düzenleyip onları daha profesyonel hale getirin. İçeriklerinizi kolayca düzenlemenizi sağlayacak programlar: 

  • Camtasia Studio 
  • Adobe Premier 
  • Adobe After Efect 

Reels Etkileşimlerini Yüksek Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler

4- Trend Ses ve Müzikler Kullanın 

Reels etkileşimlerini arttıran en önemli unsurların başında ses ve müzik tercihleri gelir. Haftanın ve ayın trend müziklerinden Reels’iniz için uygun olanı seçip eklemelisiniz.  

Ayrıca Instagram’da kullanıcı bir sesin üzerine tıkladığında o ses ile çekilen tüm videoları görüntüleyebilmektedir. Instagram Algoritması bu özellikte bazen en fazla etkileşim alan Reels’leri ön plana çıkarırken bazen de etkileşim almayan Reels’leri daha fazla kullanıcının karşısına çıkması için öne çıkarır. 

5- Efekt Kullanmaya Özen Gösterin 

Kullanıcılar Instagram’da Reels çekimi yaparken çok sayıda efektten faydalanabilirler. Videonun bir akım doğrultusunda çekilmiş olması, montajının doğru yapılması ve video çekim esnasında doğru efektlerin kullanılması Reels etkileşimlerini arttıracaktır. 

6- Gönderi Açıklamasına Dikkat Edin ve Hashtag Kullanmayı İhmal Etmeyin 

Instagram Reels paylaşımı yaparken dikkat çekici bir açıklama yazdığınızdan ve doğru hashtagleri kullandığınızdan emin olmalısınız. Özellikle bir ürün tanıtımı yapıyorsanız kullanıcıların sizlerle iletişime geçmesini sağlayacak harekete geçirici bir cümle kullanabilirsiniz. 

Hashtag seçimi video içeriği kadar önemli bir konudur. Videonun hedef kitlenin karşısına çıkmasını sağlayan hashtagler belirlenirken popüler olan hashtagler kadar poüler olmayanlar da kullanılmalıdır. Popüler hashtagler de çok sayıda paylaşım olduğu için gönderiniz kısa süre içerisinde kaybolabilir ancak popüler olmayanlarda gönderileriniz uzun süre boyunca üst sıralarda kalır. Bu da Reels izlenme sayısının kolayca artmasını sağlar. 

Reels Etkileşimlerini Yüksek Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler

Reels Etkileşimlerini Yüksek Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler

7- Akımları Yakından Takip Edin 

Instagram’da Reels üretirken akımları takip etmek oldukça önemlidir. Markanıza veya sunduğunuz hizmete uygun olan Reels’ler üretmeniz kullanıcıların dikkatini çekmenizi ve dolayısıyla daha fazla etkileşim almanızı sağlayacaktır. 

Benzer bir içerik olan “Hedefe Uygun Facebook Reklamları Nelerdir?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

75 / 100

1 yorum

  • I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Whatsapp