Hedefe Uygun Facebook Reklamları Nelerdir? - Ajans ZERO

Hedefe Uygun Facebook Reklamları Nelerdir?

Yıllardır dünyanın en popüler sosyal medya platformu olan Facebook, pazarlama açısından yeni insanlarla ve kitlelerle etkileşim içine girmek ve markanızın erişimini arttırmak için büyük bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirmek için bir pazarlama stratejisi geliştirmeni gerekir. Hedefe göre en uygun reklamı seçmek için bazı stratejileri incelemek gerekir.

Yeni başlayanların Facebook pazarlaması deyince gözü korksa da, aslında mantığını ve temelini anlamak kolay olacaktır. Sosyal medyada başarılı olmak isteyen bir markaysanız, Facebook pazarlaması sizin için çok yararlı olacaktır. Facebook pazarlaması aşağıdaki gibi kategorilere ayrılır. Fakat biz bugün Facebook reklamlarından bahsedeceğiz.

1-Facebook Reklamları

2-İşletme Sayfaları

3-Facebook Pazar Yeri

4-Facebook Grupları

6

Facebook Reklam Modelleri

Bu kategori 3 farklı reklam türü içerir. Bilinirlik, Değerlendirme ve Dönüşüm. Marka bilinirliği reklam modeli, markanızın bilinirliğini arttırmak için yapılır. Bu sistemde Facebook algoritması, markanızın tanınmasını arttıracak kişilere gösterim yapar. Bir kaç gün sonra da reklamlarınızı gören kişilerin tekrar hatırlayabilmeleri için iyileştirmeleri buna gör yapar. Kullanıcılar markanızı üst üste gördükleri zaman size olan güvenleri artar. Bu modelde görsel, video, dönen reklamlar ve slayt gösterisi kullanılabilir.

Resimli reklamlar için resminiz, JPG veya PNG formatında olmalı ve başlık 40 kelimeyi geçmemeli. Mesajınız için 125 kelimeye izniniz vardır. Bu yüzden net ve harekete geçirici mesajlar yayınlamalısınız. Video reklamları, Facebook’ta yüzde 6.09’luk bir etkileşim oranına sahiptir, fakat düşük kaliteli bir video paylaşırsanız, etkileşimleriniz düşebilir.

 

7

Dönen reklamlar ise e-ticaret markaları daha çok tercih eder. Kullanıcılar, aynı ürünü birden fazla açıdan görme şansı yakalar. Son olarak koleksiyon reklamlar, resim kolajlarından oluşur. E-ticaret markasına sahipseniz, ürünlerinizi göstermek için çok uygundur. Resimli reklamlarda olduğu gibi, kısa bir başlık ve 125 karakterlik bir mesaj yazma hakkınız var. Reklamlarınızı birçok kişinin görmesini istiyorsanız, erişim reklam modelini tercih edebilirsiniz. Düşük bütçeyle bile birçok kişiye erişebilirsiniz. Fakat, bu modelde amaç daha çok kişiye ulaşmak olduğu için bir kişiye günde 1 kez markanızı gösterir.

Trafik reklamlarını sitenize veya mobil uygulamanız varsa orayı daha çok kişi ziyaret etsin istiyorsanız bu modeli tercih edebilirsiniz. Yazdığınız bir yazıya insanların erişmesini istiyor olabilirsiniz ya da satış yaptığınız bir siteniz olabilir trafik reklamları sayesinde daha fazla kişiye sitenizi ve içeriğinizi gösterebilirsiniz. Ayrıca bu SEO’nuza da katkı sağlar. Marka bilinirliği modelinde olduğu gibi trafik reklamlarında da görsel, video, dönen reklamlar ve slayt gösterisi kullanılabilir.

Bir paylaşımınızın daha çok etkileşim almasını istiyorsanız, etkileşim reklamları modelini tercih edebilirsiniz. Bu model gönderi etkileşimi, sayfa beğenmeleri ve etkinlik yanıtları diye 3 ayrı kategoriye ayrılır.

facebook reklamlar 2

Mobil uygulamanın indirilme oranını arttırmak için tercih edilmesi gereken model, uygulama yükleme reklamıdır. Markanızın uygulamasını daha çok kişiye göstererek onların indirmesini sağlayabilirsiniz. Video görüntüleme reklam modelinde ise amacınız videonuzu daha çok kişinin izlemesini sağlamak olmalı. Yeniden hedefleme ile videonuzu fazla izleyen kişilere tekrar içeriğinizi göstermek, marka bilinirliğini arttırabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizin bilgilerini biriktirmek amacıyla kullanılan modelde, web sitesine yönlendirilmeden iletişim formu doldurulması hedeflenir. Bu model diğerlerine göre daha maliyetlidir. Web sitenizde, uygulamanızda bir hizmet veya ürün satıyorsanız yani e-ticaretle uğraşıyorsanız dönüşüm reklam modelini tercih etmelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu; marka bilinirliği, trafik, etkileşim reklamları yapılarak toplanılan bilgilerin dönüşüm reklamları çıkılırsa daha yararlı olur. Satın alma potansiyeli yüksek kullanıcılara mağaza üzerinden satış yapmalarını sağlayan modelde, yakın yerlerdeki kişilere erişebilmek ve insanların sizi fiziki olarak ziyaret etmesini sağlamak amacıyla yapılan reklamdır.

Özetle, hedefinize en uygun reklam modelini seçerek marka bilinirliğinizi arttırın. Destek almak isterseniz Ajans Zero’ya ulaşabilirsiniz.

72 / 100
admin
admin
https://ajanszero.com

2 yorum

  • Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
    I’m definitely enjoying your blog and look forward
    to new posts.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Whatsapp