Markanızı Google'da Üst Sıralara Taşıyacak Stratejiler  - Ajans ZERO

Markanızı Üst Sıralara Taşıyacak Stratejiler 

Google’da üst sıralara çıkma yöntemleri, bir web site tasarlayan ve bu sitenin arama motorunda üst sıralara çıkmasını hedefleyen kişiler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Peki web sitesine daha çok ziyaretçi çekmenizi ve dolayısıyla daha çok müşteriye ulaşmanızı sağlayacak yöntemler nelerdir? Öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin. 

Google’da Üst Sıralara Çıkma Yöntemleri 

Google’ın Türkiye’deki pazar payı neredeyse %70’lere ulaştı. Bu durum göz önüne alındığında bir markanın Google aramalarında ilk sayfada ve ilk sıralarda yer almasının büyük bir değer ve prestij kaynağı olduğunu söylemek pekte zor olmayacaktır. 

İyi bir SEO stratejisi izlemek Google’da üst sıralara çıkmanın en önemli ve ilk adımını oluşturuyor. Pek çok firma SEO’ya önem vermese de Google’da üst sıralara çıkmak, doğru SEO stratejisi izlemekten geçiyor. Peki SEO nedir ve nasıl yapılır? SEO’da nelere dikkat edilmelidir? 

SEO “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir ve bu kavram web sitelerinin arama motorlarında daha fazla görünmesi ve ilk sıralarda çıkması için yapılan çalışmaların tümünü kapsar. Web sitenize SEO uyumlu içerikler hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır: 

1- On Page SEO’yu Önemseyin 

On Page SEO veya Türkçe karşılığıyla “site içi SEO” bir web sitenin Google aramalarında ilk sıralarda çıkmasının temelini oluşturur. Kaliteli içeriklerle beslenen site içi SEO çalışmalarında yüksek bir organik trafik elde etme ve dolayısıyla daha fazla müşteriye ulaşma ihtimali oldukça yüksektir. 

Site içi SEO çalışmaları Google’ın web sitenizi çok daha iyi anlamasına ve dolayısıyla öne çıkarmasına yardımcı olur. Bunun sonucunda sıralamanız iyileşir ve daha çok kişiye ulaşırsınız.  

Peki site içi SEO’da odaklanılması gereken temel noktalar nelerdir?  

 • Sayfa başlıklarının optimizasyonuna dikkat edilmeli aranma hacmi yüksek başlıklar kullanılmalıdır. 
 • Başlık hiyerarşisi iyi ayarlanmalı ve içerik haritaları buna uygun olacak şekilde hazırlanmalıdır. 
 • Anahtar kelime veya semantikler iyi seçilmelidir. 
 • URL kullanımı doğru olmalıdır. 
 • Dahili bağlantılara muhakkak yer verilmelidir. 
 • Google dizin kontrolleri takip edilmelidir. 
 • Başlık etiketlerine ve meta açıklamaya özen gösterilmelidir. Meta açıklama ziyaretçi sayısını arttırma açısından oldukça önemlidir. 
 • Site hataları tespit edilmeli ve giderilmelidir. 

Markanızı Google'da Üst Sıralara Taşıyacak Stratejiler 2- Sayfa Dışı SEO’ya Özen Gösterin 

Off Page SEO veya site dışı SEO olarak tanımlanan bu kavram, başarılı bir SEO stratejisinin olmazsa olmazıdır. Web sitenin Google aramalarında üst sıralara çıkmasını sağlayan Off Page SEO, ilgili site dışında yapılan tüm çalışmaları kapsamaktadır. 

Site dışı SEO çalışmaları sayesinde web sitesine, arama motoru üzerinden gelen ziyaretçiler dışında yeni ziyaretçiler gelir. Bu da site görünürlüğünün artmasını ve dolayısıyla site otoritesinin güçlenmesini sağlar. 

SEO hakkında daha fazla bilgi almak için “SEO- İçerik Pazarlama” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

3- Google RankBrain’i İyi Anlayın 

Google’ın yapay zekâ destekli algoritmalarından biri olan RankBrain, kullanıcıların yaptıkları aramalara özel sonuçlar üretmekte ve web siteleri üst sıralara taşımakta büyük rol oynamaktadır. 

Google RankBrain anahtar kelimeler ve ifadeler arasındaki ilişkiyi yorumlama konusunda uzmandır. Ancak RankBrain’in odak noktası günümüzde yapılan Google aramalarını geçmiş arama verileriyle karşılaştırarak kullanıcılara konuyla ilgili en alakalı bilgileri sunmaktır. 

Web sitesinin üst sıralarda yer almasını isteyen kişiler RankBrain’i iyi anlamalı ve RankBrain’in odak noktasına uygun içerikler çıkarmalıdır. 

4- Kaliteli İçeriğe Önem Verin 

İçerik kalitesi, içeriğin Google aramalarında ilk sıralara çıkmasını sağlayacak en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle Google’da markanızı üst sıralara taşıyacak stratejiler arıyorsanız içerik kalitesi en fazla özen göstermeniz gereken konulardan biri olmalıdır. 

Rakiplerinizin çalışmalarını yakından takip etmeli ve bulunduğunuz sektörde sıkça merak edilen konularla ilgili içeriklere web sitenizde yer vermelisiniz. İçeriklerinizin tamamen özgün olmasına dikkat etmeli ve akıcı, anlaşılması kolay içerikler üretmelisiniz. Ayrıca konuyla ilgili merak edilen tüm sorulara net cevaplar veren içerikler, Google’ın yeni güncellemesiyle birlikte üst sıralara çıkma konusunda oldukça önem kazanmıştır. 

5- İçeriklerde Başlık Hiyerarşisi Oluşturun 

Google’ın web sitesini ilk sayfada üst sıralara taşıması için olmazsa olmazlardan biri başlık düzenidir. Başlık kullanımı, içeriğin okunmasını kolaylaştırmakta ve daha anlaşılır olmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle başlık seçiminde özenli davranılmalı ve aranma hacmi yüksek başlıklara yazı içinde yer verilmelidir.  

Markanizi Googleda Ust Siralara Tasiyacak Stratejilerrrr

6- Site Hızını İyileştirin 

Site hızı, Google’ın arama sonuçlarında markanızı üst sıralara çıkarmak için dikkate aldığı unsurlardan biridir. Görsellerin ve yazıların siteye ne kadar sürede yüklendiği site hızı olarak açıklanabilir. Web sitenizi ziyaret etmek isteyen kullanıcıları, sitenin yavaşlığı nedeniyle kaybetmek istemiyorsanız site hızını ölçen Google PageSpeed Insights, GTmetrix gibi araçları etkin şekilde kullanmalısınız. 

7- Sitede Güven İnşa Edin 

Güvenilir bir web sitesine sahip olmak, potansiyel müşteri adaylarınızın gözünde rakiplerinizden bir adım öne çıkmanız anlamına gelir. Bu nedenle sitenizde bir güvenlik açığı var ise bunu olabilecek en kısa süre içerisinde kapatmalı ve kullanıcı verilerini maksimum güvenlikte korumalısınız. 

Ziyaretçilerinizin bilgilerini koruyacak güvenilir bir siteye sahip olmak için yapmanız gerekenler: 

 • Web sitenize mümkün olan en kısa sürede SSL sertifikası yüklemelisiniz.
 • Siteniz için güvenilir bir hosting sağlayıcı kullanmalısınız.
 • Güçlü ve kırılma ihtimali zor olan parolalar kullanmalısınız.
 • Sitenizdeki eklentileri güncel tutmaya dikkat etmelisiniz.
 • Verileri kontrol dışında gelişen durumlara karşı düzenli olarak yedeklemelisiniz.

8- LSI Kullanımına Özen Gösterin 

Google’da üst sıralara çıkma stratejileri arasında ki en önemli kriterlerden biri Latent Semantic Indexing’tir. Türkçesi Gizli Anlamsal İndeksleme olan bu yöntem, Google’ın bir içerikte kullanılan anahtar kelimelerle bağlantılı terimler arasındaki ilişkiyi, ayrıntılı şekilde analiz etme özelliğidir. 

LSI sayesinde anahtar kelime çeşitliliği sağlanmakta ve yayıncılar hedef kitlelerine daha kolay biçimde ulaşmaktadır. Google’ın içerikleri anlamlandırmasına yardımcı olan LSI, arama öbeğiyle içeriklerin ilişki düzeyini arttıracağından sayfanın Google aramalarında üst sıralarda çıkmasını sağlar. 

9- Mobil İyileştirmelere Önem Verin

Mobil cihazlar gündelik yaşantımızın olmazsa olmazları arasındadır. Bu nedenle mobil trafiği web trafiğinin önemli kısmını üstlenmektedir.  

Web sitenizin Google’da üst sıralara taşınması adına mobil uyumluluğuna önem vermeli ve sitenizi kullanıcı dostu hale getirecek iyileştirmeleri yapmalısınız. 

10- Performans Takibi Yapın 

Google’da üst sıralara çıkma stratejileri uygulandıktan sonra unutulmaması gereken en önemli adım, düzenli olarak web site performansını takip etmek ve verilere uygun olacak şekilde aksiyon almaktır. 

Aldığınız aksiyonların işe yarar olup olmadığını anlayabilmek adına Google Analytics ve Search Console gibi uygulamalardan yardım alabilirsiniz. 

72 / 100

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Whatsapp