Marka Tescili - Ajans ZERO Dijital Ajans - Kütahya Web Tasarım, Grafik Tasarım, Sosyal Medya, Seo Hizmetleri

Marka Tescili

 

Marka bir iş yerini öteki iş yerlerinden ayrıştıran en önemli özellik olarak kabul edilir.
Hasılat ya da takdim edilen hizmetin geniş kitleler tarafından ünlenmesi ve sevilmesi konusunda önemli bir fonksiyona sahiptir.çünkü hayatımızda artık kullanıcılar birçok ürün veya hizmet arasından tercih yaparken marka üstünden değerlendirme yapmakta ve buna göre karar verilmektedir.

Ayrıca bir iş yeri faaliyet gösterdiği çevrede en iyi şekilde temsil eden, görünür kılan ve kullanıcıların tercihi konusunda mühim bir etki olan marka tescil konusuna, günden güne iş yerleri tarafından daha fazla önem verildiği görülmektedir.
Bu durum iş yerlerinin Marka haklarının korunması ve çalınmaması da büyük derecede önüne geçmektedir

marka-tescil-nedir
marka-tescili

Marka Tescili Nedir?

şirketlerin varlığı ve bu varlığın sağlam bir alanda sürdürebilmesi adına bu kadar önemli olan marka, normal olarak korunmalıdır. Söz konusu korunmanın elbette yasal bir destekçisi olmalı ve kesin olarak belgelenmelidir. Zira bir markanın oluşturulması, üstünde zaman ve emek harcanması, geliştirilmesi ve geniş kitlelere tanıtılması, son derece yoğun bir çalışma gerektiren ilerlemedir

Bunun yanında yukarıda da gösterildiği üzere marka,neredeyse bir iş yerinin varlığını simgeleyen, kullanıcıya en hızlı yoldan erişmeyi sağlayan ve üzerinde etlisi olan bir özelliktir.Dolayısıyla bir iş yeri için bu kadar önemli olan bir özelliğin mutlaka korunması gerekmekte olup,hak sahibinin tüm haklarının yasal olarak güvence altına alınması Şarttır.

Marka tescili tam da bu noktada devreye girerek hak sahibi garanti altına alır.
Marka tescili üstünde düşünülmüş, kapsamlı bir araştırma yapılmış ve sonunda halka duyurulmuş olan markanın bir başkası tarafından alınması engellemekle kalmayıp, iş yerinin kurumsal kimliğine vereceği olası zararların da başından en önüne geçmiş olur.

Marka Tescili Neden Önemlidir?

kanunlarla koruma altına girmiş tescilli marka, her şeyden önce şirketlerin varlığına imajına yönelik zararları daha meydana gelmeden durdurma özelliğine sahiptir. Zira bir markanın kötü niyetli kişi ve kişiler tarafından öykünme yapılması halinde zarar görecek kurum markanın sahibi olan şirkettir.
söz konusu zarar sadece oluşturulan güven verici tavrı zedelemekle kalmayacak aynı anda ekonomik açıdan zarara neden olacaktır.

Ticaret tarihi tescil edilmemiş markaların başkaları tarafından kopyalanması durumda ciddi zararlar görmüş şirket örnekleri ile dolup taşmaktadır.
en önemli tehlike ise markanızı kopyalayanların her şeyi kendilerine aitmiş gibi marka üzerinde hak iddia etmesi ile başlar yani sadece çalmakla kalmayıp onu sahiplenmeye kadar gidilebiliyor. güvenliği olmayan bir markaya sahip şirketin bu gibi durumlarda karşısında yapabilecekleri hiçbir şey yoktur.

hatta markaların elden gitmesi ile kalmayıp birçok yaptırıma da maruz kalmak mümkündür. çünkü markayı sahiplenenler bunu kendi adlarına tescil ettirdikleri takdirde o marka üzerinden ne kadar emeğiniz olursa olsun yasal olarak hiçbir hak iddia edilemez. Kendi markasını tescil ettirmediği için bunu başarılı bir şekilde taklit edenler tarafından engellenen ve tüm yatırımları boşa çıkan sayısız marka vardır.

marka-tescil-bavurusu
Teklif Al